Комунальне підприємство "ЛУБЕНСЬКА ЛІКАРНЯ ІНТЕНСИВНОГО ЛІКУВАННЯ" Лубенської міської ради

Ви завітали на сайт мережі закладів охорони здоров'я Полтавської області

1 жовтня – Всесвітній день вегетаріанства, початок Міжнародного тижня вегетаріанського харчування.

| Прокоментуй!

Своє «професійне» свято прихильники цього способу життя можуть святкувати цілий місяць..

Щороку 1 жовтня світова спільнота відзначає Всесвітній день вегетаріанства (World Vegetarian Day), заснований Північноамериканським вегетаріанським суспільством (North American Vegetarian Society, NAVS) в 1977 році і через рік підтриманий Міжнародною вегетаріанською спілкою (International Vegetarian Union, IVU), передає Ukr.Media.

Цей щорічний фестиваль покликаний підвищити інформованість громадськості про переваги вегетаріанського способу життя, як з боку здоров’я і екології, так і з етичної точки зору, а також спрямований на просування різних аспектів вегетаріанства.

Вегетаріанство (англ. vegetarian, від пізньолатинського vegetabilis – рослинний) – це система харчування, що виключає з їжі продукти тваринного походження. Як і всі традиції, воно має свою, причому – давню історію. Вважається, що вегетаріанство зародилося в азіатських країнах ще у стародавні часи, і в його основі спочатку лежать релігійні традиції буддизму та індуїзму. В Європі вегетаріанство з’явилося лише на початку 19 століття, і конкретно – в Англії, де широкому поширенню цього «захоплення» сприяли буддистські вчення, з якими колонізатори познайомилися в Індії. До речі, в Англії ж було засновано й перше однойменне товариство (у 1847 році), і сьогодні вона є країною, де проживає найбільша кількість прихильників вегетаріанської дієти (близько 6 % від загального населення). Треба також зазначити, що свою лепту в розвиток даного вчення вніс і економічна криза в Європі, який привів тоді до подорожчання значної частини продуктів харчування.

Поширенню вегетаріанства «посприяла» і еволюційна теорія Дарвіна, яка «знищила» в суспільстві релігійні та філософські виправдання вбивства тварин. Тоді ж почалися і перші серйозні дослідження вегетаріанства, з’явилися авторські роботи про користь рослинної їжі для хорошого самопочуття і душевної гармонії. Революційна система живлення стала завойовувати все більше нових прихильників. Наприклад, Шопенгауер вважав, що вегетаріанець – людина з більш високими етичними та моральними засадами, а Бернард Шоу заявляв, що він харчується як порядна людина, не вживаючи трупи невинних істот. Найвідомішим російським вегетаріанцем того часу був Лев Толстой, який вважав, що «чеснота несумісна з біфштексом». 

З роками вегетаріанство поширилося по всьому світу, воно розвивалося, трохи трансформувалося, і найзапекліші його шанувальники дотримувалися все більш суворої «дієти», відмовляючись вже не тільки від м’яса, але і інших тваринних продуктів. І сьогодні вегетаріанство не втрачає своєї популярності. Хоча причини, чому люди вибирають даний образ життя, різні. Хтось- у спробі встигнути за модою, хтось- заради схуднення, хтось- щоб «виділитися з натовпу», хтось-заради здоров’я, а хтось- з етичних та релігійно-духовних міркувань. Але залишаються в ньому не все, тому що вегетаріанство – це все ж не дієта або мода, а саме спосіб життя і відповідний світогляд.

Згідно зі статистичними даними, на сьогоднішній день в світі налічується майже мільярд людей, які дотримуються принципів вегетаріанства. Тобто від м’ясоїдства усвідомлено відмовилися приблизно 10-11% жителів планети, вважаючи, що тим самим вони знаходять не тільки здоров’я, але і душевний спокій. Адже їх гасло «Ми нікого не вбили».

Треба також сказати, що класична теорія вегетаріанства передбачає відмову від м’яса (плоті) живих істот, але сучасна культура вегетаріанства включає в себе і безліч різних течій. Наприклад, сироїдіння (вживання в їжу тільки необроблених тепловими методами продуктів), або фрукторіанство (вживання одних лише свіжих фруктів, овочів, ягід, насіння, горіхів, але відмова від коренів і коренеплодів), або лактовегетаріанство (крім рослинної їжі можна молоко, молочні продукти і яйця) та інші. Однак багато хто з прихильників цієї культури дотримуються строгих принципів вегетаріанства і навіть відмовляються від використання в повсякденному житті хутра, шкіри тварин, вовни, шовку і т. п. Таких людей називають веганами.

Суперечки про шкоду і користь вегетаріанства у світі ведуться давно, в тому числі і медиками. На думку багатьох лікарів, у даного способу життя є безперечні переваги – здорове зниження ваги, зниження ризику ожиріння і кількості холестерину, який надходить в організм з їжею. Але, на їхню ж думку, є і мінуси. Перш за все, будь-яке обмеження споживання м’яса призводить до нестачі життєво важливих амінокислот і мінералів. Все це не лише призводить до погіршення стану кісток, волосся, шкіри…, але і у людей, зовсім відмовилися від м’яса, може виникнути серйозна проблема – атрофія серцевого м’яза.

Тому медики застерігають від «фанатського» вегетаріанства, коли людина свідомо збіднює свій раціон, практично не компенсуючи дефіцит тваринного білка, амінокислот і вітамінів. Тільки правильно сплановане вегетаріанство не шкодить людині. І вести такий образ життя цілком прийнятно, але саме дорослим людям, а нав’язувати той же спосіб життя своїм дітям не варто. Адже для дитини подібна дієта неприпустима, оскільки дитячий організм росте, і якщо його позбавити їжі тваринного походження на ранньому етапі розвитку, може статися відставання у фізичному розвитку. Так само вегетаріанство протипоказано вагітним жінкам з-за загрози викидня, годуючим мамам і вкрай небажано для літніх людей.

До речі, серед прихильників вегетаріанства були такі відомі особистості, як: Піфагор, Платон, Леонардо да Вінчі, Вінсент ван Гог, Лев Толстой, Еміль Золя, Франц Кафка, Бернард Шоу, Бенджамін Спок, Томас Мор, Вольтер, Руссо, Адам Сміт, Байрон та інші. Сьогодні від продуктів тваринного походження відмовляються Боб Ділан, Річард Гір, Адріано Челентано, Бред Пітт, Стінг, Наталі Портман, Стівен Сігал, Пол Маккартні, Том Круз, Леонардо Ді Капріо, Демі Мур та інші.

До речі, своє «професійне» свято прихильники цього способу життя можуть святкувати цілий місяць, так як зі Всесвітнього дня вегетаріанства починається так званий «місяць вегетаріанської усвідомленості» (Vegetarian Awareness Month), протягом якого проходять різні тематичні заходи, присвячені питанням користі і шкоди вегетаріанства і який триває до Міжнародного дня вегана, тобто до 1 листопада.

Традиційно серед найпопулярніших акцій і заходів Дня вегетаріанства, які проводяться в різних країнах, – флешмоби із закликами не вбивати тварин заради їжі; кулінарні заходи (наприклад, багато ресторанів у цей день включають в меню тільки вегетаріанські страви, а магазини пропонують знижки на овочі та фрукти); дискусії з питань вегетаріанства, майстер-класи та дегустації кулінарних вегетаріанських шедеврів і т. д. до Речі, в Таїланді та Китаї в цей час проходить чимало знаменитих вегетаріанських фестивалів.

Напишіть відгук

Обов'язкові поля позначено * зірочкою .