За ініціативою Всесвітньої організації охорони здоров’я щорічно у більше ніж 100 країнах світу відзначається Всесвітній день серця.
За статистикою захворювання серцево-судинної системи посідають перше місце у цілому світі. Вони є причиною 17 мільйонів смертей (29%) щорічно.
Метою Дня серця є підвищення обізнаності населення про хвороби серця, правильний спосіб життя для їх попередження і пропаганди профілактичних заходів для зменшення смертності від хвороб серця. На жаль, в Україні обізнаність щодо факторів ризику і смертності від них дуже низька.
Лікарі вважають, що до основних факторів ризику розвитку серцево-судинних захворювань належить підвищення артеріального тиску(АТ) та рівня холестерину в крові, надлишкова вага, тютюнокуріння, малорухливий спосіб життя та стреси.
Тютюнокуріння – найпоширеніший серед працездатного населення фактор ризику. Якщо людина позбавилась цієї шкідливої звички це додає людині 5-7 років повноцінного життя.
Надлишкова вага як правило тісно пов’язана з неправильними звичками та характером харчування. Регулярне перевищення добової калорійності їжї над енергозатратами на 200 ккал на добу призводить до збільшення баластного жиру в організмі на 3-7 кг на рік. Якщо в людини підвищенний холестерин слід обмежити вживання яєчних жовтків, субпродуктів, продуктів з високим вмістом жирів. Перевагу слід віддавати стравам з риби, морепродуктам, овочам та фруктам.
Фізична активність попереджає наслідки малорухливого способу життя. Інтенсивність фізичних навантажень слід узгодити з лікарем.
Не слід забувати про негативний вплив надмірних психоемоційних навантажень. У момент стресу в людському організмі відбувається 1400 біохімічних реакцій.
За останні 25 років поширеність серцево-судинних захворювань серед населення України зросла у 3 рази, а рівень смертності від них збільшився на 45 %.
Отже лікарі закликають не легковажити із власним здоров’ям, дотримуватись здорового способу життя, контролювати артеріальний тиск та рівень загального холестерину крові.