Комунальне підприємство "ЛУБЕНСЬКА ЛІКАРНЯ ІНТЕНСИВНОГО ЛІКУВАННЯ" Лубенської міської ради

Ви завітали на сайт мережі закладів охорони здоров'я Полтавської області

Історія закладу

Історія і сьогодення Лубенської медицини

Історія Лубенської медицини така давня, як і саме місто, засноване Київським князем Володимиром в 988 році. Багато століть медичні знання розвивались стихійно, але з часом лікування стає Богоугодною справою і розвивається найбільше при церквах і монастирях.

Розвиток медицини нашого краю пов’язаний із заснуванням Лубенського (Мгарського) Спасо-Преображенського монастиря в 1619 році. Монахи займалися збором лікарських рослин, готували з них ліки, які розповсюджували серед прихожан. У 1709 році на Лубенщині була заснована Лубенська «запасна» аптека одночасно з перший аптекарським городом, який можна вважати найдавнішою науково-практичною установою з вирощування лікарських рослин у Російській імперії, по велінню царя Петра 1.

В 1745 році при Лубенському полку було 107 шпиталів, із них 7 безпосередньо в Лубнах.

Першою майстернею з виготовлення медичних інструментів вважається майстерні, відкрита в 1733 році, при Лубенській аптеці.

Перші письмові повідомлення про дипломованих лікарів у Лубнах відносяться до кінця XVIII – початку ХІХ століття. Вихідцями з Лубенщини були знамениті на всю Росію лікарі, професори медицини Полетика Іван Андрійович (1726-1783) та Карпінський Никон Карлович (1745 – 1810). Першим доктором медицини зарубіжного Единбурзького університету в Росії став син простого попа з Лубенського повіту – Андрій Італійський, який після закінчення Києво-Могилянської академії студіював медицину в університетах Європи (1743-1827). У щоденнику Анни Керн (Полторацької) згадується доктор Голованов, «мастерство которого привлекало больных в Лубны из далёких мест».

20 червня 1803 р. цар Олександр І затвердив проект створення в Лубнах «Богоугодних закладів» на 100 ліжок та приписних лікарень в Хоролі, Пирятині та Переяславі на 10 ліжок кожна. Відомо, що з 1803 р. Лубенська лікарня знаходилася в пристосованих приміщеннях, а в 1806 р. будівництво нових будівель лікарні було завершене.

Згадується, що в Лубнах було дві лікарські дільниці. В 1907 р. будується приміщення міської повітової земської лікарні в стилі українського бароко (архітектор Д.Дяченко), в якій після реставрації знаходиться дитяча поліклініка.

Уже в кінці XIX на початку XX ст. у Лубенському повіті було створено розгалужену мережу закладів з медичного обслуговування населення. Повіт із населенням 136 тис. чоловік був поділений на 7 медичних дільниць. Медичний персонал складався із 9 лікарів, 22 фельдшерів і 3-х акушерок. Існувало і 8 фельдшерських пунктів. В 1913 році на 1 тис. жителів припадало 0,15 лікаря і 1,3 лікарняного ліжка, в той час коли в 1966 році в нашому районі на 1 тис. населення – 6,4 ліжка і 1,7 лікарняної посади, а в 1999 році – 3,1 лікарняної посади і 5,8 ліжка.

Після закінчення громадянської війни розвитку медицини надається велике значення. До 1925 р. лікувальну мережу Лубенщини було майже повністю відновлено, а при лікарні було відкрито «заразний госпіталь» (інфекційне відділення).

В 1930 р. в Лубнах відкрився медичний технікум, нині Лубенське медичне училище. А у 1931 р. в місті вже працювало 17 установ охорони здоров’я: 2 лікарні, 10 амбулаторій, санстанція, ренгенстанція, дитячий будинок, дитячі ясла та Будинок санітарної культури.

Величезні труднощі пережила медицина в повоєнні роки, всі громадські приміщення в Лубнах були зруйновані. Але вже в квітні 1944 року відкрив свої двері для поранених і хворих шпиталь на 500 ліжок. З кожним роком мережа охорони здоров’я району збільшувалась. В 1946 році в районі уже працювало 66 лікаря (із них у місті – 59, на селі – 7), 263 середніх медпрацівників, при поліклінічному відділенні міста був відкритий пункт швидкої допомоги. Центральна районна лікарня в 1961 році отримала нове 3-х поверхове приміщення основного корпусу із допоміжними службами .

Особливий період в роботі лікувальних закладів міста почався з 1957 р. після реорганізації управління охорони здоров’я. в 1961 р. збудовано нове приміщення центральної районної лікарні, інфекційного відділення, в 1962 р. – онкологічного відділення.

А на початку 60-х Лубенська лікарня стала базою для проведення практичних семінарів ВООЗ та учасником ВДНГ в Москві. Було збудовано два корпуси лікарні, яка в середині 70-х набула сучасного вигляду. В прекрасних умовах розмістилися очне, травматологічне, терапевтичне, ЛОР-відділення, гінекологія і пологовий будинок, хірургія і урологія. В пристосованих приміщеннях було відкрито неврологічне і кардіологічне відділення.

Значним успіхом було введення в дію у 80-х роках двох нових, побудованих за типовими проектами, будівель дитячої лікарні в 1982 р. на чотири відділення та поліклініки для дорослих у 1987 р. В лікарні впроваджується ряд нових прогресивних медичних технологій, створюється діагностичне, профілактичне, реабілітаційне відділення.

У 1998 році було відбулося відродження приміщення старої земської лікарні, де в сучасних умовах розмістилася дитяча поліклініка.

Протягом наступних років проведений капітальний ремонт приміщення десяти відділень ЦРЛ, станції швидкої медичної допомоги, відкрито дві амбулаторії сімейного лікаря. Також було збудовано 2-поверхову прибудову до інфекційного відділення, перепрофільовано окремі поверхи дитячого відділення, куди перевели відділення кардіології та неврології. Була переведена у 7-поверхову будівлю поліклініки для дорослих стоматологічна поліклініка. Загальними зусиллями було придбано нові автомобілі.

Окремим досягненням у поліпшенні медичного обслуговування населення було впровадження сучасної ендоскопічної хірургії завдяки придбанню новітнього обладнання – відеоендоскопічного комплексу. В хірургічному відділенні Лубенської ЦМЛ обладнано спеціалізовану операційну. 4 висококваліфікованих хірурги пройшли спеціальну підготовку, отримали сертифікати та на даний момент виконують лапароскопічні операції.

У 2008 році було введено в дію цифровий безплівковий рентгенодіагностичний комплекс КРДЦ-Альфа ( з мультимедійною камерою) в приміщенні поліклініки для дорослих ЦМЛ.

На базі офтальмологічного відділення почав роботу філіал центру мікрохірургії ока всесвітньовідомої клініки очних хвороб Гіршмана (м. Харків).

Вдалося реалізувати проект переведення на альтернативне паливо котельні, яка дає теплопостачання для дитячого і дорослого поліклінічних відділень, одного з корпусів лікарні, де розміщуються кардіологічне, неврологічне відділення та дитячий стаціонар, санепідслужба  і , як доповнення, дитячий садок №5.

А в рік святкування 30-го ювілею введення в експлуатацію будівлі поліклініки для дорослих був реалізований ще один вагомий проект. Був завершений капітальний ремонт будівлі з її утепленням. Був виконаний величезний обсяг робіт: утеплено стелі і цоколі, замінено 300 старих вікон на пластикові, оновлено та утеплено фасад.

Мережа закладів Лубенської КЦМЛ різноманітна, різнопрофільна, але приємно відмітити, що на сьогодні це єдина система охорони здоров’я, яка має єдину високу мету – збереження та порятунок людських життів.

Напишіть відгук

Обов'язкові поля позначено * зірочкою .