Комунальне підприємство "ЛУБЕНСЬКА ЛІКАРНЯ ІНТЕНСИВНОГО ЛІКУВАННЯ" Лубенської міської ради

Ви завітали на сайт мережі закладів охорони здоров'я Полтавської області

3 червня – Всесвітній день людей з деформацією стопи.

| Прокоментуй!

Стопа людини має ділянки, що називаються склепіннями. Склепіння виконують важливу функціональну роль. Вони створюють амортизацію під час ходьби та допомагають утримувати рівновагу.

Плоскостопість – поширена деформація, під час якої склепіння ніг  опущені. Такі порушення знижують пом’якшувальні властивості стопи і здатність людини утримувати рівновагу.

До групи ризику належать люди, які страждають від надмірної ваги та ведуть малорухомий спосіб життя, носять незручне взуття.

Плоскі стопи втрачають амортизаційну функцію. У результаті цього збільшується навантаження на надп’ятково-гомілковий, колінний та кульшовий суглоби, а також хребет. Вони зношуються  набагато швидше. Це призводить до розвитку серйозних патологій.

Без належного лікування захворювання розвивається та призводить до серйозних порушень опорно-рухового апарату. Тому важливо вчасно помітити перші симптоми плоскостопості.

ОЗНАКИ ПЛОСКОСТОПОСТІ

У людей із плоскостопістю під час ходьби швидко втомлюються ноги.

Також  спостерігається біль у стопах: на верхівці склепіння та п’ятковому бугрі;

відчуття напруженості в литках; біль у гомілках, попереку, під колінами, що посилюється під час ходьби. З’являються натоптиші,часто – біля основи великого пальця. Стопи стають ширшими та часто набрякають.

Наслідки плоскостопості можна помітити на взутті: швидше зношується підошва, а устілка затирається по всій або майже по всій довжині.

Через порушення амортизуючої функції стопи, що відбувається при плоскостопості, починає перерозподілятися маса тіла. Вона змінюється таким чином, щоб максимально зменшити навантаження на підошви. В результаті основна вага тіла припадає на коліна, кульшові суглоби, хребет. Людина мимоволі відхиляється вперед при стоянні і ходьбі. Таке не фізіологічне положення тіла призводить до порушення роботи всіх внутрішніх органів. Згодом неправильна постава і хода стає нормою. Людина не помічає, як згинає свій хребет на догоду патології. Це не тільки призводить до прогресування плоскостопості, але і розвитку супутніх недуг. Згодом людині стає важко ходити, її турбують  болі в хребті  і попереку, а підібрати зручну пару взуття стає неможливо.

Навіть на ранніх стадіях плоскостопість супроводжується втомою і болями в ногах, у попереково- крижовому відділі хребта. Це значно порушує працездатність людини. Через деформації стопи у дорослих і дітей розвивається  шаркаюча я хода. Крім того, що це виглядає негарно, в результаті такої ходьби на підошвах швидко утворюються натоптиші і жорсткі мозолі. Вони викликають сильні болі при ходьбі. Такий сухий мозоль на стопі може буквально зробити пацієнта інвалідом, нездатним самостійно пересуватися. Видалення натоптишів (консервативне або хірургічне) не дає результату, оскільки через короткий час вони з’являються знову.

При поперечній плоскостопості часто утворюється врослий ніготь, що спричиняє сильні болі і може спровокувати нагноєння.

Типовим наслідком захворювання є п’яткова шпора. Це розростання кісток п’ят, викликане підвищеним навантаженням на задню частину підошви. Захворювання супроводжується інтенсивним больовим синдромом.

Поперечний вид захворювання нерідко призводить до утворення невроми Мортона. Вона являє собою пухлиноподібне утворення в області пальцевих нервів. Здавлюючи їх, пухлина викликає больові відчуття і порушення чутливості;

Тендиніти – це запалення сухожиль, викликані їх розтягуванням і ослабленням. Супроводжуються вираженими больовими відчуттями, що посилюються при ходьбі.

Деформація великого пальця стопи розвивається в основному при поперечному вигляді плоскостопості. Палець відхиляється назовні і набуває шишкоподібної форми. Таке ускладнення характерне для пізніх стадій захворювання.

Порушення чутливості і обмеження рухливості розвиваються через постійне здавлювання підошовних судин і нервів.

Одним із станів, що супроводжують плоскостопість у дорослих, вважають варикозне розширення вен нижніх кінцівок. Через постійні больові відчуття і деформацію стоп змінюється хода людини – стає човгаючою.

Немедичною наслідком плоскостопості можна вважати труднощі підбору взуття. Деформованій стопі не підходять стандартні колодки. Також людині доводиться купувати взуття більших за звичні розмірів.

Олексій Бовкун, лікар-травматолог,
завідувач хірургічного відділення, КП «3-я міська клінічна поліклініка ПМР».

Напишіть відгук

Обов'язкові поля позначено * зірочкою .